aLL p0wereD bY Grannqe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

aLL p0wereD bY Grannqe

Ky forum oo ne Perpunim
 
ForumPortalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Super-kompjuteri i parë për masa popullor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pr0HeaD ' Grannqe
Admin



Numri i postimeve : 173
Registration date : 19/10/2008

Super-kompjuteri i parë për masa popullor Empty
MesazhTitulli: Super-kompjuteri i parë për masa popullor   Super-kompjuteri i parë për masa popullor Icon_minitimeWed Oct 22, 2008 6:41 am

Deri më tani për super-kompjuterët kemi shkruar ekskluzivisht në kontekstin e më të fuqishmëve, më të shpejtëve, më të shtrenjtëve dhe parametra të ngjashëm. Na gëzon fakti se për herë të parë mund të shkruajmë për mundësinë e blerjes së një super-kompjuteri për përdorim shtëpiak.Në krejt muhabetin rreth super-kompjuterit ka vendosur të kyçet edhe Microsoft, derisa bashkëpunimi i kësaj kompanie me prodhuesin Cray ka rezultuar me modelin CX1, të cilin për nevoja personale mund ta blej kushdo. Natyrisht, ata që janë të gatshëm që për kompjuter të ndajnë 25.000 dollarë e më shumë.

Pos Microsoftit në punimin e kompjuterit CX1 është përfshirë edhe Intel, prandaj ky është super-kompjuteri i parë i cili shfrytëzon procesorët e prodhuesit në fjalë.

Si do që të jetë, për çmimin fillestar prej 25.000 dollarë shitet CX1, një super-kompjuter i pajisur deri në 16 procesorë Intel Xeon, 64 GM memorie sipas numrit të procesorëve dhe deri në katër terabajt të hapësirës së dhënave.

Sa u përket programeve, Cray CX1 është i bazuar në platformën Windows HPC Server 2008, mirëpo në të mund të sillet edhe Red Hat Linux Enterprise v5.

Cray CX1
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://prohead.albanianforum.net
 
Super-kompjuteri i parë për masa popullor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Super Utilities Pro v8.6 (+ Rus)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
aLL p0wereD bY Grannqe :: Interneti-
Kërce tek: