aLL p0wereD bY Grannqe

Ky forum oo ne Perpunim
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Webfaqja e Kaspersky-t të Malajzise hackohet, përdoruesit në rrezik?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pr0HeaD ' Grannqe
Admin


Numri i postimeve : 173
Registration date : 19/10/2008

MesazhTitulli: Webfaqja e Kaspersky-t të Malajzise hackohet, përdoruesit në rrezik?   Wed Oct 22, 2008 6:44 am

Faqja zyrtare e Kaspersky-t të Malajzisë , është hackuar dje nga një cracker Turk .
Bashkë me të , i njëjti cracker hackoi edhe faqen zyrtare "S.E.S online shop" (online dyqanin) dhe disa subdomaina te tjerë.

Sulmuesi raportoi patriotizmin si arsye për sulm dhe "SQL Injection" si rruge teknike e zhvillimit të sulmit.Te dyja webfaqeve u ishte ndërruar faqja e parë , e poashtu edhe disa faqeve tjera sekondare.
Incidenti i cili solli me vete vetëm një rrezim webfaqeje të thjeshtë, mund të kishte sjellur me vehte rrezik për përdoruesit e Kaspersky-t për arsye se nga të dyja webfaqet , mund të downloadohen trial versionet e Kaspersky-t.Teorikisht , sulmuesi mund të kishte uploaduar verzione antivirusi të trojanizuara , duke infektuar kështu përdoruesit që do të donin të downloadonin antivirusin nga faqja e besuar e Kaspersky't
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://prohead.albanianforum.net
pr0HeaD ' Grannqe
Admin


Numri i postimeve : 173
Registration date : 19/10/2008

MesazhTitulli: DST-Browser By DCoDeR   Wed Oct 22, 2008 6:45 am

megaupload.com C8CHIF1N DST-Browser By DCoDeR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://prohead.albanianforum.net
 
Webfaqja e Kaspersky-t të Malajzise hackohet, përdoruesit në rrezik?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
aLL p0wereD bY Grannqe :: Interneti-
Kërce tek: