aLL p0wereD bY Grannqe

Ky forum oo ne Perpunim
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Internet mbetet pa IP addresa të lira!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pr0HeaD ' Grannqe
Admin


Numri i postimeve : 173
Registration date : 19/10/2008

MesazhTitulli: Internet mbetet pa IP addresa të lira!   Wed Oct 22, 2008 6:12 am

Rrjeti i të gjithë rrjeteve po bëhet shumë më i ngushtë. Një nga expertët kryesor kompjuterik në botë Vint Cerf, beson që Interneti do mbetet pa IP ne dispozicion deri në vitin 2010.

Kjo është njejtë sikur interneti të mbetet pa numra të lirë telefonik. Pa numra të lirë nuk është e mundur të kyqen abonentët e rinjë në rrjet, ka sqaruar Cerf.
Sistemi i ri për të cilin flet Vint Cerf do të quhet IP v6 dhe tashmë ai përdorët në Japoni ku në këtë mënyrë janë të lidhura qindra senzorë për zbulimin e tërmetit në një sistem kompjuterik i cili automatikishtë dërgon sinjale në rast të tërmetit.

Ip v6 ka burim pothuajse të pashterrshëm të adresave të lira IP:3 X 340 miliardë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://prohead.albanianforum.net
 
Internet mbetet pa IP addresa të lira!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
aLL p0wereD bY Grannqe :: Interneti-
Kërce tek: