aLL p0wereD bY Grannqe

Ky forum oo ne Perpunim
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hakeret dashakeq po behen gjo dit e me te keq

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pr0HeaD ' Grannqe
Admin


Numri i postimeve : 173
Registration date : 19/10/2008

MesazhTitulli: Hakeret dashakeq po behen gjo dit e me te keq   Wed Oct 22, 2008 6:33 am

Ekspertët e sigurisë tërheqin vërejtjen se dashakeqët në tentim të shpërndarjes së aplikacioneve të tyre dashakeqe po përdorin teknika çdo ditë e më perfide. E fundit në vargun e mashtrimeve është me hapësirën e popullarizuar të uebit – YouTube.Kompania Panda Security njofton se në forumet underground të hakerëve është paraqitur vegla me emrin YTFakeCreator, e cila mundëson krijimin e faqes së rrejshme YouTube e cila tenton që në kompjuterin e përdoruesit i cili e viziton të instaloj Trojan, virus apo ndonjë formë tjetër të aplikacioneve dashakeqe.

Pasi që përdoruesi në kërkim të videos më të re në YouTube viziton një hapësirë të tillë të uebit, i shfaqet një porosi e rrejshme për gabimin, e cila e informon se nuk mund ta hap faqen sepse mungon një codec i caktuar apo që duhet të përditësojë Flash playerin. Pas instalimit të gjoja elementeve të nevojshme kompjuteri i përdoruesit infektohet dhe bëhet shënjestër e dashakeqëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://prohead.albanianforum.net
 
Hakeret dashakeq po behen gjo dit e me te keq
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
aLL p0wereD bY Grannqe :: Interneti-
Kërce tek: